Katalizatory


Katalizatory samochodowe (tzw. konwertery lub reaktory katalityczne) to elementy układu wydechowego współczesnych aut, których głównym zadaniem jest niwelowanie szkodliwych związków chemicznych wydzielanych wraz ze spalinami do środowiska naturalnego.
Katalizatory Poznań oferują szeroki wybór katalizatorów samochodowych do praktycznie wszystkich modeli aut dostępnych obecnie na rynku zarówno wtórnym jak i pierwotnym. Katalizatory Poznań gwarantują najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Zostały sprawdzone przez renomowanych producentów części samochodowych.
Katalizatory Poznań, podobnie jak większość innych katalizatorów samochodowych, z zewnątrz przypominają tłumik układu wydechowego. Urządzenia mają najczęściej postać blaszanej puszki, w której znajduje się ogromna liczba wąskich kanalików, mających strukturę plastra miodu. Wspomniane wąskie kanaliki są pokryte specjalnymi substancjami, które wspomagają usuwanie szkodliwych związków ze spalin. Przede wszystkim chodzi o tlenek węgla, węglowodory i tlenki azotu. Wspomniane związki są uznawane za najgroźniejsze dla środowiska naturalnego. Katalizatory neutralizujące te substancje są nazywane trójfunkcyjnymi i znaleźć je możemy na przykład w silnikach benzynowych. Z kolei w samochodach, które posiadają silniki wysokoprężne, katalizatory usuwają jedynie tlenki azotu, a czasem także mogą neutralizować cząsteczki sadzy.
Stale zaostrzające się przepisy i normy bez wątpienia wywierają duży wpływ na producentów samochodowych. Oczekuje się od nich, żeby produkowane auta były nie tylko wydajne, ale także bezpieczne dla środowiska naturalnego. Z tego względu doszło do rozwoju katalizatorów, które ewoluowały przez kolejne dekady i stawały się coraz lepsze.
Działanie katalizatorów Poznań (tak jak wszystkich innych) opiera się w głównej mierze na reakcji chemicznej pomiędzy substancjami zawartymi w spalinach, a związkiem chemicznym zawartym w katalizatorze. Substancjami zawartymi w katalizatorach są zazwyczaj metale szlachetne.

Więcej dowiesz się na: poznan-tlumiki.pl